O festiwalu

  • Co?

Festiwal Filmów Skandynawskich to przegląd najnowszych i tych nieco starszych produktów skandynawskiej wyobraźni. Oprócz tradycyjnego wymiaru festiwalu opartego na projekcjach filmowych, FFS to również wydarzenia artystyczne, spotkania z twórcami filmowymi i koncerty związane z kulturą i dziedzictwem Skandynawii.

  • Kto?

W 2001 roku pomysł na festiwal narodził się w głowie naczelnego kinomana Darłowa- Jerzego Piotrowskiego. Początkowe edycje zostały zrealizowane przy współpracy z Romanem Gutkiem, organizującym obecnie największy festiwal filmowy w Polsce, czyli T-Mobile Nowe Horyzonty. Dziś jesteśmy w stałej współpracy między innymi z Duńskim Instytutem Kultury, oraz z czołowymi dystrybutorami kina skandynawskiego w Polsce.

kino bajks

  • Gdzie?

Największe filmowe wydarzenie w województwie zachodniopomorskim na wschód od Koszalina, odbywa się w Królewskim Mieście Darłowo. Nadmorski klimat to idealne miejsce na świeży powiew skandynawskiego myślenia. Turystyczna rola miasta świetnie kooperuje z kulturalnym charakterem Darłowa. Festiwal Filmów Skandynawskich to najstarsze cykliczne wydarzenie artystyczne, które od ponad 14 lat każdego lata gości na naszej ziemi. Sercem festiwalu jest kino „Bajka”, miejsce o ponad 80-letniej tradycji. W dotychczasowej historii prezentowaliśmy filmy nie tylko w sali kinowej. Widzowie oglądają filmy m.in. na plaży lub na terenie średniowiecznego zamku.

  • Dlaczego?

Kino skandynawskie, mimo uznanej pozycji na światowym rynku, wciąż potrafi zaskakiwać. Jest zawsze na bieżąco, pokazuje problemy współczesnego świata, przy czym chętnie i z wprawą komentuje przeszłość. Nieprzychylny klimat i życie na wysokiej stopie cywilizacyjnej to arcyciekawe połączenie, które tworzy ze Skandynawów niepowtarzalnych twórców. Pozorny chłód bijący z ekranu łączy się w fantastyczny sposób z unikalnym poczuciem humoru. Filmy skandynawskie potrafią być zarówno wysublimowanym esejem o kondycji ludzkości, jak też pierwszorzędną rozrywką, która nie wymaga bez porzucenia szarych komórek przed wejściem do kina.

Przybliżenie polskiej widowni kina z północy było z początku w Darłowie jedynie eksperymentem. Patrząc po 14 latach na wypełnioną w czasie seansu salę kinową, obserwując kolejne pokolenia festiwalowych entuzjastów i czując dreszcz emocji przed otwarciem każdej następnej edycji, śmiało można powiedzieć, że eksperyment się udał! Kino skandynawskie na stałe zamieszkało w sercach polskiej publiki i trwale osiadło na darłowskiej ziemi.

Dlatego (i z tysiąca innych powodów) istnieje Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie.

 

Kontakt:  kino.darlowo@wp.pl

Magdalena Cichocka   tel. 94 314 26 29

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s